Wycieczka klas I - III do Rzeszowa

Dnia 13 czerwca 2023 r. uczniowie z klas I - III wraz z wychowawczyniami oraz Panią Krystyną Bajorek udali się na wycieczkę do Rzeszowa. Celem wycieczki było: podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, zapoznanie z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, zapoznanie z graficzną techniką miękkiego werniksu, rozwijanie kreatywności oraz kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się i spożywania posiłku w miejscu publicznym.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, jedynej tego typu placówce w Polsce, posiadającej unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne, a także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci. Przewodnik ciekawie opowiadał o pierwszych dobranockach: Jacku i Agatce, Reksiu, Bolku i Lolku, Misiu Uszatku, Kocie Filemonie, Smerfach oraz wielu innych postaciach. Na koniec zwiedzania przyszedł czas na obejrzenie ośmiominutowych przygód bohaterów bajek z lat 70-tych i 80-tych.
Po krótkim odpoczynku, na scenie Teatru Maska młodzi widzowie obejrzeli spektakl na podstawie książki Rudyarda Kiplinga "Księgę dżungli" - barwną opowieść o chłopcu Mowglim i jego absolutnie wyjątkowej Rodzinie z dżungli. W spektaklu wykorzystano niesamowite kostiumy zwierząt, maski i lalki. A tajemniczy czar świata natury podkreśliła niezwykła muzyka. Uczniowie z zapartym tchem obejrzeli opowieść o władzy, odnajdywaniu swego miejsca w grupie, uczeniu się na błędach i mocy przyjaźni.
Następnie spacerkiem udaliśmy się do Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w pracowni wklęsłodruku odbyły się warsztaty graficzne. Warsztaty prowadziła dr hab. Pani Agnieszka Lech-Bińczycka profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z grupą studentów kierunku Grafika. Po wstępie, w trakcie którego dzieci dowiedziały się czym jest grafika, jakie są cechy charakterystyczne odróżniające ją od innych dziedzin sztuki, rozpoczęła się część praktyczna. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy w technice druku wklęsłego – miękkim werniksie. Rozpoczęli od przygotowania matryc, pokrycia ich werniksem, wykonania rysunku, a następnie poddania płyt procesowi trawienia w kwasie azotowym. W trakcie, gdy kwas żłobił odsłonięte w wyniku rysunku miejsca płyty, dzieci uczestniczyły w krótkiej prezentacji na temat innych technik druku wklęsłego, takich jak: m.in. akwatinta, miedzioryt, mezzotinta oraz sucha igła. Poznawały warsztat i narzędzia, którymi posługuje się grafik w trakcie procesu tworzenia. Po pokazie dzieci mogły przystąpić do procesu druku własnoręcznie wykonanych matryc. Po naniesieniu farby drukarskiej na płytę i starciu jej nadmiaru, mogły wykonać pierwszą w swoim życiu odbitkę graficzną. Efekty pracy były imponujące. Prowadząca warsztaty pogratulowała dzieciom niezwykłej uważności, aktywności oraz talentu.
Warsztaty odbywały się w dwóch 19-osobowych grupach. W czasie gdy jedna grupa poznawała tajniki grafiki, druga spożywała posiłek w McDonaldzie. Po dwóch godzinach intensywnej pracy nastąpiła wymiana grup.
Pełni niezapomnianych wrażeń po całodniowym spotkaniu ze sztuką, troszeczkę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

Beata Fiega

centralna komisja egzaminacyjnao

okręgowa komisja egzaminacyjna w krakowie

logo kuratorium

mein