Wycieczka klas I–III do Dobczyc

17 czerwca 2024 roku uczniowie klas I–III uczestniczyli w wycieczce do malowniczego miasta Dobczyce. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego, gdzie dzieci zobaczyły tradycyjne chaty, zabudowania gospodarcze, m.in. kurnik, wozownię oraz Dom Kultu Pochówkowego. Skansen przeniósł wszystkich w czasie, ukazując życie codzienne oraz kulturę ludową mieszkańców Dobczyc sprzed wieków. Następnie uczniowie zwiedzili Zamek Dobczycki, którego historia sięga XIV wieku. W zamku można było zobaczyć bogato wyposażone sale zamkowe, w których zgromadzono liczne eksponaty związane z historią zamku oraz regionu. Największym zainteresowaniem cieszyła się sala tortur – loch więzienny.
Kolejnym punktem programu było wejście na koronę zapory na rzece Rabie. Zapora robiła ogromne wrażenie swoim rozmiarem i konstrukcją. Z jej szczytu roztaczał się piękny widok na okolicę, a przewodnik – Pan Paweł – wyjaśnił, jaką rolę pełni w zabezpieczaniu przed powodziami i w produkcji energii. Po takiej dawce wiedzy i krótkim spacerku wszystkim uczestnikom wyjątkowo smakowały dobczyckie lody.
Ostatnim etapem wycieczki były zajęcia w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach, gdzie uczniowie poruszali się po interaktywnej "ścieżce bezpieczeństwa", zapoznali się z tematyką zagrożeń w domu, postępowania na akwenach wodnych, w lesie oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dowiedzieli się, jak zapobiegać zagrożeniom oraz jak zachować się w trudnej sytuacji. Wielką atrakcją dla dzieci był pobyt w małej strażnicy, gdzie mogły wcielić się w rolę strażaków, odsłuchać nagrania autentycznych zgłoszeń alarmowych, przebrać się w stroje strażackie, wejść do wozu strażackiego i ugasić pożar lasu. W centrum mogły również wejść do strażackiej łodzi, usiąść na quadzie oraz spróbować obsługiwać różnorodny sprzęt gaśniczy.
Dodatkową niespodzianką były kiełbaski z grilla przygotowane specjalnie dla dzieci przez strażaków.
Wycieczka do Dobczyc była niezwykle interesująca i pouczająca. Uczniowie wrócili z niej pełni wrażeń i nowej wiedzy, którą z pewnością wykorzystają w przyszłości.
Uczennice i uczniowie klas I–III wraz z wychowawczyniami składają serdeczne podziękowania Panu Pawłowi Piwowarczykowi za zaproszenie, wcielenie się w rolę przewodnika i przeprowadzenie wycieczki.

Beata Fiega

centralna komisja egzaminacyjnao

okręgowa komisja egzaminacyjna w krakowie

logo kuratorium

mein