Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W minionym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy Richarda Huntera – sekretarza generalnego organizacji. Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie.
10 października to rocznica uchwalenia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.
W ramach obchodów uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego przy współudziale pedagoga specjalnego. Warsztaty pn. „Jak mogę wzmocnić swoje zdrowie psychiczne?”, zostały przeprowadzone dla dwóch grup uczniów (klasy 1-3 oraz klasy 4-8) i miały na celu m.in. zapoznanie dzieci i młodzieży z definicją zdrowia psychicznego, a ponadto uświadamianie o różnych symptomach, na które trzeba umieć reagować, by chronić zdrowie i życie zarówno swoje, jak i swoich koleżanek, kolegów.
Podczas warsztatów podkreślono, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in. takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże nie należy ich lekceważyć, gdyż jeśli utrzymują się dłużej – mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zwrócono także uwagę do kogo można w tego typu sytuacjach zwrócić się do pomoc, zarówno w szkole, jak i poza nią.
Edukacja o znaczeniu zdrowia psychicznego w codziennym życiu uczy wrażliwości i zaangażowania.

Danuta Pyznar
Pedagog szkolny

centralna komisja egzaminacyjnao

okręgowa komisja egzaminacyjna w krakowie

logo kuratorium

mein