W dniu 15 stycznia br. w naszej szkole odbyło się zajęcia profilaktyczne w formie warsztatów dla uczniów klas IV – VIII, pod tytułem "Rozwiązywanie konfliktów bez przemocy". Prowadząca zajęcia, Pani Katarzyna Kudyba, analizowała całokształt wpływu przestrzeni internetowej na osobowość młodego człowieka. Uczestnicy zajęć mogli w praktycznej formie przekonać się, że konflikt międzyludzki na płaszczyźnie rzeczywistej różni się od tego, z przestrzeni wirtualnej, lecz – niestety – wadliwe wzorce medialne wpływają na zachowanie i system wartości korzystających z zasobów internetowych. Negatywny wpływ widać zwłaszcza w przypadku gier online i różnego rodzaju komunikatorów, gdzie użytkownicy pozostają poza wszelką kontrolą (niezależnie od progu wiekowego, zakładanego przez program), a nikt lub prawie nikt nie czyta wymagań stawianych użytkownikowi. Ponieważ zajęcia trwały 45 minut, zostały poruszone jedynie najbardziej istotne sprawy dotyczące roli rozmowy i kontaktów międzyludzkich na płaszczyźnie rzeczywistej.
Zajęcia dla rodziców, pod roboczym tytułem "Domowych zasad ekranowych", dotyczyły tematyki kontowi działań dzieci w przestrzeni internetowej. Kluczowe sprawy dotyczyły korzystania z gier, komunikatorów oraz platform multimedialnych. Uczestnicy zostali zaznajomieni z zagrożeniami, które na pierwszy rzut oka wcale nie są groźne – ot, jakiś filmik, jakiś dialog czy jakieś zdjęcie. Część uczestników nie orientowała się, jak działają i na czym polega działanie popularnych stron i programów, z których młodzi ludzie korzystają codziennie korzystają.
Wszyscy powinniśmy pamiętać, że platformy społecznościowe, gry online, komunikatory, ChatGPT czy programy streamowe to nie tylko dobrodziejstwo. W nieodpowiednich rękach i bez kontroli rodzicielskiej stanowią śmiertelne zagrożenie. Z faktu, że dziecko siedzi cicho w pokoju nie wynika, że jest w 100% bezpieczne i samo nie czyni niczego złego. Wszyscy musimy mieć tego świadomość.
Jerzy Jastrzębski