Sprawiedliwości stało się zadość – Gminne Obchody 228 Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Maj to w polskiej tradycji miesiąc szczególny. Świętujemy zarówno uroczystości kościelne jak i państwowe, a okres od 1 do 3 maja to czas wyjątkowy. W tym roku rocznicę uchwalenia Konstytucji zorganizował Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kwiatonowicach we współpracy z Gminą Gorlice i Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice.

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski Mszą świętą koncelebrowaną przez proboszcza ks. Antoniego Mulkę i ks. Antoniego Pyznara z parafii w Rzymie. Imprezę zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Gorlice Janem Przybylskim, wicestarostą Powiatu Gorlickiego Romanem Dziubiną, radnymi powiatowymi i gminnymi, dyrektorzy szkół i przedszkoli, mieszkańcy Gminy Gorlice. Ponadto w nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe z 4 szkół gminnych i Ochotniczej Straży Pożarnej z Kwiatonowic. Nabożeństwo i późniejszą część artystyczną w budynku szkoły uświetnił występ Strażackiej Orkiestry Dętej z Dominikowic i Kobylanki.

Pogoda zmusiła organizatorów do rezygnacji z uroczystego przemarszu uczestników do budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Część oficjalną otworzył Dyrektor Zespołu Maksymilian Olszewski po tym, jak prowadzący imprezę Pan Jerzy Jastrzębski nakazał uroczyste wprowadzenie pocztów sztandarowych i odśpiewanie polskiego hymnu narodowego. Następnie Dyrektor placówki przedstawił przygotowany we współpracy z  Panem Jerzym Jastrzębskim krótki rys historyczny epoki i wydarzeń związanych z wydarzeniami z XVIII wieku. Później odbyła się artystyczna część uroczystości. Dzieci i młodzież szkolna przygotowały montaż słowno – muzyczno – taneczny pod tytułem „Sprawiedliwości stało się zadość”. Barwne występy młodzieży w strojach z epoki przygotowali nauczyciele szkoły pod kierunkiem i opieką artystyczną Pań: Alicji Pyznar, Anny Stępień i Małgorzaty Szutkowskiej. Dla części widzów najbardziej wzruszający okazał się występ klas edukacji wczesnoszkolnej z ognistym krakowiakiem na zakończenie.

W imieniu zaproszonych gości głos zabrał Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski oraz wicestarosta Roman Dziubina. Obaj panowie nawiązali do tradycji świeckich i kościelnych jako jednych z głównych filarów istnienia narodu polskiego. Po zakończeniu części oficjalnej oraz podziękowaniach dla artystów i organizatorów Dyrektor szkoły zaprosił gości na skromny poczęstunek.

Dołącz do nas na Facebook’u

Facebook SzkołaFacebook PrzedszkoleWolontariat

Skontaktuj się z nami