Cudze chwalicie, swego nie znacie

W dniu 25 września 2020 r. uczniowie klasy VIII i VII udali się na wycieczkę szkolną do Nowego Wiśnicza. Opiekunami wyjazdu byli: Dyrektor Szkoły – Maksymilian Olszewski i nauczyciel historii – Jerzy Jastrzębski.

Pierwszym celem wyjazdu było zwiedzenie willi „ Koryznówka”, w której częstym bywalcem był wielki polski malarz Jan Matejko, związany również rodzinnie z tym miejscem. Dom również służył jako schronienie i punkt kontaktowy dla partyzantów Armii Krajowej w okresie II wojny światowej. Gościł tu m.in. Witold Pilecki – bohater, który dobrowolnie pozwolił się uwięzić w obozie zagłady w Oświęcimiu, aby zdobyć dowody na ludobójstwo III Rzeszy.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć pamiątki pozostawione przez Mistrza Jana i zdjęcia bohaterów polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Kolejnym etapem było zwiedzenie wspaniałego i monumentalnego zamku oraz parku wokół niego. Uczestnicy zapoznali się z historią budowli i zwiedzili obiekt w towarzystwie przewodnika. Jak to było do przewidzenia, największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja w piwnicach zamkowych, gdzie urządzono salę tortur dodatkowo wzbogaconą o repliki autentycznych narzędzi katowskich. Po zakończonym zwiedzaniu uczestnicy udali się na obiad, a zwieńczeniem wyjazdu był spacer po rynku Nowego Wiśnicza.

Dołącz do nas na Facebook’u

Facebook SzkołaFacebook PrzedszkoleWolontariat

Skontaktuj się z nami